Hem yaz sıcaklarından hem de kış soğuğundan koruyan bir cihaz olarak özellikle evlerde konfor sağlayan klimaların düzenli olarak bakımlarını gerçekleştirmeniz cihazın daha uzun süreli kullanılabilmesi bakımından büyük bir önem taşır.

Peki klima bakımı ne zaman yapılmalı ve kimlere yaptırılmalıdır? Pek çok kişi klima bakımlarını atlatıyor olsa da aslında klimaların daha sağlıklı şekilde kullanılabilmesi bakımında bakım zamanına ve bakım yapacak kişilere dikkat etmek gerekmektedir.

  • Klima kullanırken hava akışının engellenmemesine, klimanın direkt olarak insanların üzerine gelmemesine, fazla ısıtma ve soğutma yapılmamasına, direkt güneş ışınının mekana gelmemesine dikkat edilmelidir. Klimanın bakımları düzenli olarak yapılmalıdır. Kullanım kılavuzunda belirtilenlere harfiyen uyulmalıdır.

  •  
  • İnsan sağlığı için 20-27 derece arası sıcaklık ve %40-60 arası nem genellikle en uygun ortamdır. Ancak bu değerler ortam şartlarına göre değişebilir. Sıcaklık hesaplamalarınızı servisinizden isteyebilirsiniz.  

  •  
  • Daha az enerji kullanarak daha çok verim sunan ve COP değeri yüksek olan klimalara A sınıfı klimalar denilmektedir. Düşük enerji ile yüksek verim sunan klimalardır.

  •  
  • BTU seçimi klima danışmanları eşliğinde yapılabilir. Mekan boyutuna uygun bir model seçerek yeterli ve ideal ısıtma – soğutma sağlanabilir.

  •  

Klimalar, dört mevsim kullanılan oldukça önemli iklimlendirme cihazlarıdır. Bu nedenle her seferinde aynı performans ile çalışabilmeleri adına mutlaka periyodik klima bakımı yapılmalıdır. Bu bakımlar aynı zamanda insan sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Çünkü klimaların kullanıldığı alanlarda çıplak göz ile görülemeyen tozlar ve bakteriler, klimaların önünde yer alan filtrelerden geçer ve zaman içerisinde evaparatör üzerine yapışarak reçine halini gelir. Bu reçine, iç ünite drenaj tavasında uzun bir süre kaldığında ise lejyoner hastalığına neden olabilmektedir. Lejyoner hastalığı, yüksek ateş ile birlikte ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. Ancak klimaların bakımı periyodik olarak gerçekleştirildiğinde, iç ve dış ünite için gerekli temizlik işlemleri gerçekleştirileceği için bu tip sorunlar yaşanmayacaktır.


Whatsapp Destek

Sencer Klima Teknik

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?